Druhy a kvalita soli

V tomto článku se podíváme na to, proč bychom měli přemýšlet nad kvalitou soli a jakou sůl bychom měli používat pro to, abychom z ní co nejvíce "vytěžili".

Na trhu máme k dispozici několik druhů, které se liší kvalitou, zpracováním, původem a obsahem minerálů.

STOLNÍ SŮL (BĚŽNÁ BÍLA SŮL)

Tato sůl je nejhojněji zastoupená na našem trhu, najdete ji v každém supermarketu, je nejlevnější, a tak ji logicky má nejvíce lidí v domácnosti.
Bohužel je tato sůl zároveň nejméně kvalitní:

 • Ze všech solí je nejvíce průmyslově zpracovaná
 • Vyrábí se zahřátím přírodní soli na cca 650°C 
 • Díky zpracování neobsahuje ostatní esenciální minerály a obsahuje 98-99% NaCl
 • Často je uměle obohacená o jód
 • A jako bonus jsou do ní přidávány látky proti absorbování vody (proti hrudkování)

Proč se sůl rafinuje?

 1. Rafinovaná sůl je zbavena všech ostatních minerálů a látek, které v ní mohou být obsažené. Taková sůl má potom o něco delší trvanlivost. Ale každá sůl má trvanlivost v řádech let.
 2. Bělost soli vypadá "čistěji" a tak si ji více lidí koupí, než sůl barevnou.
 3. Jediná pozitivní věc na rafinování soli je, pokud sůl pochází ze znečištěné oblasti, rafinace ji vyčistí a je bez rizika konzumace nečistot.
 4. Aby se do ní mohl přidat umělý jód - za mě velké NE.
Tabulka 1: Obsah minerálů rafinované soli
 Sodík (Na) ~39%
Chlorid (Cl) ~60%
Ferrocyanide,
Aluminum silicate,
Ammonium citrate,
Dextróza
až 2%
Jód 0.01%

V dnešní době máme na trhu k dispozici kvalitnější, zdraví prospěšné varianty solí za rozumnou cenu, a proto není důvod se "spokojit" s takto nekvalitní solí.

Mořská sůl

Vyrábí se odpařováním mořské vody. Na první pohled je to jednoznačně lepší volba než předchozí kandidát, ale bohužel při znečištění dnešního moře už se nejedná o vhodnou volbu. 
Výjimkou jsou některé oblasti, kde je moře čisté a pyšní se neznečištěnou solí, ale tyto druhy mají většinou specifické názvy. Např. keltská sůl (viz níže).

Himálajská sůl (růžová)

Pochází z Himálají a ve skutečnosti se jedná o mořskou sůl. Ale moře, ze kterého pochází se vypařilo před X miliony let, a tak se nemusíme bát jakékoli kontaminace (jen zkamenělý trus dinosaurů - just kidding), je zachována její kvalita a čistota.
Růžovost značí vyšší obsah minerálů (udává se až 84 stopových prvků), pro tělo v dostupné formě. Obsahuje všechny elektrolyty - draslík, hořčík, vápník, chlorid, sodík, fosfor a další minerály jako železo, které je hlavním důvodem růžového zbarvení. 
Takováto sůl je potom přirozeným zdrojem chloridu sodného a k tomu desítek dalších minerálů, narozdíl od soli stolní (bílé).
Cenově je velmi dostupná a dá se koupit dnes již v běžných supermarketech. Tato sůl je bereme-li v potaz poměr ceny a kvality nejdostupnější.

Keltská sůl

Šedá, ručně sbíraná sůl, kvalitou je o něco výše než její kolegyně himálajská sůl. 
Důležité je to, že je v ní jiný poměr minerálů než v soli himalájské a to ve prospěch hořčíku, což většina lidí ocení. Osobně mám doma jak himálajskou tak keltskou a pravidelně je střídám. 
Sůl je ručně sbírána na severozápadním pobřeží Francie. Voda z oceánu je postupně vedena sérií jílovitých rybníků, kde se voda přirozeně filtruje. Poté slunce postupně vodu vypařuje a zanechává pouze velmi koncentrovanou slanou vodu. Farmáři následně sůl za pomoci dřevěných nástrojů sbírají. Takto se tato sůl sklízí již přes 2000 let. 
Proces sběru a jedinečný původ výrazně zvyšuje cenu oproti himálajské. 1kg soli vychází na cca 200korun. Což se může zdát jako hodně, ale když vememe v potaz jak dlouho trvá spotřebovat 1kg soli, tak je to naprosto přijatelná investice, která za to rozhodně stojí. 
Z pohledu blízkosti zdroje je pro nás v ČR také bližším zdrojem než Himálaje.

Tabulka 2: Obsah minerálů nerafinované keltské soli
Minerál mg / 1/4 lžičky % Minerál mg / 1/4 lžičky %
Chlorid 601,25 50.9 Zinek 0.03 .00275
Sodík 460 33.0 Měď 0.02 .00195
Síra 9,7 0.820 Erbium 0.02 .00195
Hořčík 5,2 0.441 Cín 0.02 .00192
Draslík 2.7 0.227 Mangan 0.02 .0018
Vápník 1.5 0.128 Cer 0.02 .00172
Křemík 1.2 0.052 Fluor 0.01 .00109
Uhlík 0.6 0.049 Rubidium 0.01 .00084
Železo 0.14 0.012 Gallium 0.01 .00083
Hliník 0.11 0.0095 Bor 0.01 .00082
Praseodym 0.04 0.0029 Titan 0.01 .00079
Strontcum 0.03 0.00275 Brom 0.01 .00071

Himálajská (černá) sůl

Díky zbarvení je velmi vhodná do kuchyně každého metalisty!
Její (ne)výhodou je však to, že chutná po vejcích, kvůli vysokému obsahu síry, a tak se nedá použít více méně na nic jiného, než právě na vejce – těm ovšem dokáže příjemně zintenzivnit chuť i aroma.

Další druhy

Druhů soli jsou samozřejmě desítky, ne-li stovky, podle původu, jak jsou sbírány apod. Lze koupit i soli z čistých solných jezer, které jsou sbírány v chráněných oblastech za speciálních podmínek, například: https://www.naturalmallorca.cz/

Pokud si rádi vaříte a potrpíte si na nejlepší kvalitu, tak i takto kvalitní sůl stojí za vyzkoušení. 

Na závěr:

 • Sodík je pro zdraví nezbytný, ale jeho konzumace by měla být vždy doprovázena v rovnováze s ostatními minerály - vždy používejte barevnou sůl
 • Nerafinovaná (přirozeně se vyskytující) sůl sebou nese navíc až 84 esenciálních minerálů, které jsou pro zdraví a správné fungování těla nezbytné
 • Rafinovaná sůl je nevhodnou volbou pro dlouhodobou konzumaci 

Vy už teď máte jediný úkol - vyberte tu přírodní (barevnou) sůl, která je Vám nejsympatičtější - ať už barvou nebo původem a uděláte další krok pro zdraví své i ostatních strávníků, pro které vaříte. Pro mě osobně to je keltská sůl, ale používám i himálajskou (růžovou i černou). 

A kdybyste ještě měli doma běžnou bílou sůl, tak nečekejte, než ji dopotřebujete. Dejte ji do garáže nebo do sklepa, kdyby náhodou v zimě mrzlo a využívejte benefity barevné soli.

Přidat komentář