Příprava na těhotenství

Co si představíte, když se řekne "příprava na těhotenství"? V dnešní době se příprava na těhotenství příliš nerozebírá, a proto je to poměrně těžko uchopitelné a pro mnohé bude těžké takovou přípravu vůbec pochopit. Často se potkáváme s otázkami typu:

 • Těhotenství není nemoc, proč bych měla něco řešit?
 • Moje tělo si se vším poradí, proč bych se měla nějak omezovat nebo něco přidávat?
 • Moje babička i maminka měli těhotenství bez sebemenších problémů, nepřipravovali se na něj a všichni jsme zdraví, proč bych měla já?
 • Moje kamarádka pije a kouří a děti má zdravé, proč bych měla přestat kouřit nebo pít alkohol (užívat léky, nejíst některé potraviny apod.)?

A i když rozumím tomu, proč se na takové otázky ptáte, tak dotazy vychází jen z toho, že nerozumíte tomu, jak těhotenství a lidské tělo funguje. Pokud byste problematice rozuměli, tak Vás tyto otázky ani nenapadnou. A právě proto jsme vytvořili tyto stránky, abychom mohli vzdělat a pomoci lidem, kteří o  nové informace mají zájem.

 

Program jak se dítě vyvíjí je daný evolucí (bohem, vesmírem, či čímkoliv jiným čemu věříte). Našim úkolem během těhotenství je poskytnout stavební bloky pro tento program, aby probíhal, jak má. Tento úkol začíná již před samotným početím dítěte a je úkolem obou rodičů!

 

Jak běžně probíhá příprava?

U doktora můžete zaslechnout jezte více zeleniny, užívejte kyselinu listovou, přestaňte kouřit, pít alkohol, zbavte se léků... Pokud jste užívala antikoncepci nebo Váš protějšek třeba steroidy, tak Vám poradí, ať je vysadíte, 2 až 3 měsíce počkáte a pak se začnete o miminko snažit...  

A stačí to? Všechno je to sice krok správným směrem, ale je to dostatečná příprava na to vytvořit v těle matky nový život? 

V tomto článku se podíváme na úplné základy takové přípravy podle nás.

 

Zdraví rodičů jako základ

Je potřeba podívat se na zdraví obou rodičů, to je totiž výchozí bod, ze kterého vychází zdraví dítěte. Ale co to vlastně je to zdraví? To není jen schopnost odolávat nemocem (angína, nachlazení, chřipka, rýma apod.).

Zdraví je pojem, který všichni známe. Ne všichni si ale pořádně dokážeme představit, co všechno tento pojem zahrnuje.

Do zdraví patří celé tělo a všechny jeho součásti. Mezi věci, které jsme schopni ovlivnit patří optimalizace trávení a vstřebávání živin, mikrobiom, detoxikace (např. pravidelná stolice), psychické zdraví a vyrovnanost, hormonální rovnováha (pravidelná menstruace, ovulace u žen a dostatek testosteronu u mužů), zásoby vitamínů a minerálů v těle, vyrovnaná imunita, schopnost odolávat stresu... To vše jste schopni řešit a měli byste řešit v běžném životě, protože to ovlivňuje Vaše zdraví, a také vývoj a zdraví Vašeho dítěte. 

Toto je za mě základ celé přípravy na těhotenství! Není to ovšem jediná věc.

 

Proč a jak dlouho se na těhotenství připravovat

Protože máte možnost ovlivnit zdraví dítěte, celý vývoj, inteligenci, předcházet zdravotním problémům a i takovým věcem jako je vývoj čelistí (tím pádem ovlivnit to, jestli dítě bude potřebovat rovnátka) - mechanismus všech těchto tvrzení budeme rozebírat postupně v příspěvcích a článcích. Během těhotenství už není prostor na to léčit nemoci a užívat léky ani na zkoušení nových diet, doplňků stravy, "detoxů", cvičení apod. Vše je potřeba nastavit už před samotným těhotenstvím.

Délka přípravy pak záleží od Vašeho zdravotního stavu, čím zdravější jste, tím kratší příprava. U zdravých rodičů je nejdůležitější doplnit do těla zásoby vitamínů a minerálů, vzdělat se v problematice, maximalizovat zdraví, zjistit co jíst, co doplňovat a najít kvalitní zdroje těchto živin. Zjistit možné komplikace, aby se jim mohlo předcházet a případně je řešit co nejpřirozenější metodou. Taková příprava trvá několik mesíců (3-6).
U rodičů se zdravotními problémy pak záleží na tom, o jak závažnou nemoc jde, jaké užívají léky apod.. Hlavní úkol je vyléčit onemocnění, zbavit se léků, stabilizovat stav, vyrovnat hormony a pak stejně jako u zdravého jedince. Taková příprava může trvat i několik let.

A tím se dostávám k tomu, že všichni bychom měli maximalizovat své zdraví po celou dobu našeho života! Od dětství až po stáří. A úkolem nás rodičů je právě jít příkladem dětem a vést je k tomu už od samotného početí až do pomyslné dospělosti, kdy se o sebe začnou starat sami. Tím dáváme základ další generaci s lepším zdravím a smýšlením. 

 

Jak by tedy měla vypadat příprava na těhotenství

 • Je důležité vyřešit všechny zdravotní problémy obou rodičů (od zácpy nebo průjmu, přes kožní problémy až po psychické obtíže)
 • Optimalizovat trávení a vstřebávání živin (vyřešit syndrom propustného střeva)
 • Zajistit zásoby minerálů a vitamínů v těle
 • Zajistit zdravé prostředí, do kterého se dítě narodí (domácnost)
 • Zpevnit tělo (u matky - pro prevenci bolestí pohybového aparátu během těhotenství a hormonální rovnováhy / u otce pro ovlivnění hormonů a zdraví spermií)
 • Vzdělávat se v dané problematice

Nesmíme zapomenout ani na to:

 • Zajistit finanční zázemí  
 • Zajistit sociální zázemí 

 

Jak probíhala naše příprava? O tom v příštím příspěvku na https://www.facebook.com/beremeschodypodvou/ a https://www.instagram.com/beremeschodypodvou/. Pokud máte jakékoli dotazy napište nám zde na webu nebo sociálních sítích. 

Radek

Přidat komentář